Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/vhz.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/vhz.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Płytki na taras lub balkon

postheadericon Zewnętrzne płytki na taras lub balkon

O ile podłogowe płytki kuchenne muszą być przede wszystkim odporne na ścieranie, to płytki, którymi chcemy wyłożyć balkon czy taras, muszą spełniać jeszcze kilka innych wymagań. Dlatego przed ich wyborem trzeba dobrze się zorientować jakie właściwości posiadają poszczególne ich typy.

Jeżeli płytki, którymi wykłada się powierzchnie zewnętrzne zostaną źle wybrane, dość szybko zaczną pękać, łamać się i odchodzić od podłoża. Muszą być one odporne na wilgoć, mróz oraz różnorodność temperatur. Aby kafelki nie chłonęły wody powinny mieć możliwie jak najmniej porowatą powierzchnię. Największym niebezpieczeństwem dla płytek jest sytuacja, kiedy są one nasiąknięte wodą i przychodzi mróz. Wówczas woda ta zamarza i rozsadza je. Należy więc szukać płytek mrozoodpornych, co powinno być oznaczone „A I” albo „B I” . Oczywiście płytki balkonowe powinny też być bardzo odporne na ścieranie. Z tego względu ważne jest to, by były twarde oraz zostały pokryte specjalnym szkliwem. Powinno być ono antypoślizgowe. Jest to o tyle istotne, że zwłaszcza podczas deszczu czy śniegu łatwiej o wypadek na tarasie. Produkowane są także specjalne płytki antypoślizgowe, które mają zrobione odpowiednie wypustki.

Okazuje się, że najbardziej odpowiedni materiał na wyłożenie balkonu i tarasu jest gres, głównie tak zwany techniczny oraz porcelanowy. Gres techniczny jest wyjątkowo twardy. Może być chropowaty lub polerowany. Posiada on  właściwości pozwalające na produkcję wysoce antypoślizgowych płytek. Gres porcelanowy ładniej się prezentuje,  a jest także twardy i wytrzymały. Pewną jego wadą natomiast jest dość śliska powierzchnia oraz problem z czyszczeniem. Więc chociaż jest robiony z lepszych materiałów niż gres techniczny może przegrywać konkurencję z nim.

Bez względu na to, jaki rodzaj płytek się wybierze, warto pamiętać o ich impregnacji, zwłaszcza przed zimą. Używa się do tego specjalnego silikonu, który należy umieścić w szczelinach pomiędzy płytkami. Wówczas na pewno przetrwają niejedną zimę! Naprawdę dobrze jest o to zadbać, bo chociaż tego typu płytki nie są drogie, to układanie ich jest męczącą pracą.